Program przedszkola

Program wychowania przedszkolnego

W naszym przedszkolu  programem wybranym do realizacji w roku szkolnym 2023/ 2024 jest Program wychowania przedszkolnego autorstwa Doroty Kossakowskiej ,,Między nami Emotkami" wydawnictwa edukacyjnego Podręcznikarnia. Gwarantuje on realizację podstawy programowej wychowania przedszkolnego, stanowiącą załącznik do rozporządzenia MEN z 14 lutego 2017 r.

„Nie zmuszaj dzieci do aktywności, lecz wyzwalaj ich aktywność.

Nie każ myśleć, lecz twórz warunki do myślenia.

Nie żądaj, lecz przekonuj.

Pozwól dziecku pytać i powoli rozwijać jego umysł tak, aby samo chciało wiedzieć…”

Janusz Korczak

Tempo rozwoju dziecka w wieku 3 – 6 lat jest tak dynamiczne, że stawia przed nauczycielem odpowiedzialne zadania: podążanie za dzieckiem, rozpoznawanie jego potrzeb, stymulowanie procesów rozwojowych, tworzenie warunków do poznawania otaczającej rzeczywistości, wyzwalanie aktywności dziecka i wspieranie go w sytuacjach trudnych. Przedszkole to miejsce, gdzie dziecko w warunkach bezpieczeństwa i akceptacji przygotowuje się do podjęcia nauki w szkole podstawowej. Dziecko rozpoczynające edukację przedszkolną, reprezentuje określony zasób wiedzy i umiejętności. W przedszkolu ma szansę rozwinięcia swoich umiejętności i zdobycia nowych. Nauczyciel jako wnikliwy obserwator stoi przy dziecku wspierając jego działania, rozwija aktywność dziecka, umożliwia mu poznanie otaczającej rzeczywistości, tworzy warunki do czynienia dobra, wspiera w pokonywaniu trudności oraz pomaga w osiągnięciu sukcesu, który wpłynie na obecne i przyszłe życie dziecka. Przygotowany program wychowania przedszkolnego jest zgodny z obowiązującą podstawą programową wychowania przedszkolnego. Jest skierowany do nauczycieli pracujących z dziećmi w wieku 3 – 6 lat. Wskazuje metody i formy pracy, które nauczyciel może wykorzystać podczas zajęć wychowawczo – dydaktycznych. Proponowany program zawiera szczegółowy zakres umiejętności jakie powinno posiadać dziecko 3 – 4 letnie, 5 letnie i kończące przedszkole. W programie zwrócono uwagę na znaczenie emocji w życiu dziecka, wskazano potrzebę wyrabiania umiejętności rozpoznawania, nazwyania i kontrolowania swoich emocji oraz rozpoznawania emocji innych osób. W programie zamieszczono też przykładowe scenariusze zajęć realizowanych zgodnie z Programem wychowania przedszkolnego.