Metoda Integracji Sensorycznej we wspomaganiu rozwoju mowy u dzieci - program autorski

• Dlaczego taki program w naszym przedszkolu?

Ponieważ mamy dużo dzieci z zaburzeniami mowy i komunikacji, u których występują zaburzenia sensoryczne.

• Dlaczego my?

Ponieważ: po pierwsze: lubimy przede wszystkim pracę z dziećmi, po drugie: nie lubimy gdy dzieci się nudzą, po trzecie: zauważyłyśmy, że podczas stymulacji przedsionkowej dzieci dużo wokalizują, w czasie ruchu mają większą potrzebę mówienia, śpiewania i wydawania różnych dźwięków. Zajęcia na sali SI są atrakcyjne dla dzieci i przedszkolaki chętnie biorą w nich udział. Zajęcia integracji sensorycznej znacząco wpływają na poprawę w odbiorze i przetwarzaniu bodźców słuchowych, dotykowych, proprioceptywnych i przedsionkowych co w efekcie końcowym wpływa na poprawę mowy u dzieci.

•  Założenia programu :

Programem objęte są dzieci zdrowe i niepełnosprawne uczęszczające do naszego przedszkola.

•  Cel główny:

Stymulowanie rozwoju mowy u dzieci poprzez wykorzystanie metody integracji sensorycznej.

•  Cele szczegółowe:

- normalizacja czucia powierzchownego i głębokiego sfery oralnej i twarzy

- stymulowanie układów: przedsionkowego, słuchowego , proprioceptywnego i dotykowego

- rozwijanie zdolności planowania i realizowania sekwencji ruchowych

- rozwijanie percepcji słuchowej

- dostarczenie dziecku odpowiedniej stymulacji oralnej

- podążanie za potrzebami dziecka

- pobudzanie dziecka do kreatywności i twórczości na zajęciach

- nagradzanie dziecka za każdy minimalny sukces

- zachęcenie dziecka do aktywności ruchowej

autor programu : Magdalena Madejczyk, Edyta Przybylska