Projekt pedagogiczny - kiedy trenujesz, dobrze się czujesz

"Kiedy trenujesz – dobrze się czujesz"

czyli zachęcanie i wspieranie dzieci do rozwijania ich sprawności fizycznej.

Projekt jest odpowiedzią na realizację podstawowych kierunków politykioświatowej Ministerstwa Edukacji Narodowej
w roku szkolnym 2023/2024 oraz założeń podstawy programowej wychowania przedszkolnego

Aktywność fizyczna uważana jest za jeden z najważniejszych warunków zdrowia. Jest
główną potrzebą człowieka na każdym etapie rozwoju i jednym z najważniejszych
składników zdrowego stylu życia. Jej intensywność warunkowana jest okresem życia,
w którym człowiek się znajduje iw każdym z tych okresów spełnia ona inne funkcje. Aktywność
fizyczna jest niezwykle ważnym czynnikiem, który wpływa na prawidłowy rozwój
somatyczny, psychiczny i społeczny dziecka w wieku przedszkolnym.

Projekt będzie w całości realizowany i koordynowany w placówce Przedszkole Nr 10 w Nysie.

1. Cel główny

Głównym celem Projektu jest zachęcanie i wspieranie dzieci do rozwijania ich aktywności fizycznej oraz kształtowanie postaw i zachowań zdrowotnych poprzez propagowanie zdrowego stylu życia.

2. Cele szczegółowe

▪        Zwiększenie aktywności i sprawności fizycznej dzieci.

▪        Czerpanie radości z zabaw i zajęć ruchowych.

▪        Poznanie różnych dyscyplin sportowych.

▪        Poznanie sposobów aktywnego spędzania wolnego czasu.

▪        Doskonalenie umiejętności współdziałania w zespole.

▪        Kształtowanie umiejętności dbania o własne zdrowie szczególnie w zakresie higieny osobistej i otoczenia, prawidłowego odżywiania się, prawidłowej postawy ciała, aktywności fizycznej.

▪        Rozwijanie u dzieci wiedzy, umiejętności i zdolności do podejmowania decyzji oraz dokonywania właściwych wyborów w sprawach zdrowia.

▪        Przekazywanie wiedzy na temat zdrowego stylu życia.

▪        Uczenie, jakie korzyści wynikają z podejmowania czynnego wypoczynku w postaci ruchu.

3. Termin realizacji

Projekt będzie realizowany w terminie: wrzesień 2023 – maj 2024

Autorkami Projektu są nauczycielki wychowania przedszkolnego:

• Agnieszka Borys
  • Monika Pawelak