Akademia Rodzica

Akademia Rodzica powstała z myślą o rodzicach dzieci uczęszczających do Przedszkola nr 10 w Nysie. Chcemy wesprzeć rodziców w procesie wychowania i nauczania ich dzieci, wyposażyć w umiejętności i wiadomości potrzebne do wspierania dzieci w rozwoju. Dzięki cyklicznym spotkaniom rodzice będą wiedzieli jak wprowadzać małe zmiany w życiu , które mogą przynieść oczekiwane przez nich efekty. W ramach Akademii Rodzica proponujemy spotkania raz w miesiącu z różnymi specjalistami. W czasie spotkań dla rodziców dzieci będą miały zapewnioną opiekę z nauczycielem na terenie placówki.

Cel ogólny:

- wspieranie rodziców w procesie wychowania i edukacji dzieci

Cele szczegółowe:

- nawiązywanie bliższych kontaktów z rodzicami

- udzielanie wsparcia w trudnych sytuacjach

- włączanie rodziców w proces edukacji ich dzieci

- wyposażenie rodziców w wiedzę i umiejętności niezbędne w proces wychowania i nauczania

- integracja rodziców

- podnoszenie świadomości edukacyjnej rodziców

- promowanie przedszkola w środowisku rodzinnym i lokalnym

Formy:

- konsultacje

- porady

- spotkania informacyjne

- warsztaty

- prelekcje i wykłady

- broszurki dla rodziców

- ksera ciekawych artykułów

Efekty:

- wyposażenie rodziców w niezbędną wiedzę potrzebną do wychowania i edukacji dzieci

- bliższe poznanie rodziców

- dzielenie się sytuacjami trudnymi

- uzyskanie przez rodziców wsparcia ze strony przedszkola

Ewaluacja:

- obserwacja i udział rodziców w spotkaniach (listy obecności)

- ankiety

- ewaluacja programu i przedstawienie wniosków na Radzie pedagogicznej

rok szkolny 2019/2020

Harmonogram spotkań

L.p

Temat

Osoba prowadząca

1.

Październik

Ćwiczenia ciszy - piękno przyrody” - sposób na czas z dzieckiem - warsztaty dla rodziców

mgr Anna Szymczyk

2.

Jak organizować czas dziecka w domu w oparciu o plan aktywności - warsztaty

mgr Magdalena

Madejczyk

3.

Grudzień

AAC sposobem na aktywizowanie i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu osób niemówiących

mgr  Kornela Peterman

4.

Nagrody i kary w życiu dziecka

mgr Karolina Łuczak

5.

Luty

Świat emocji dziecka czyli jak wspierać dziecko, aby radziło sobie ze swoimi emocjami. Jak mówić dziecku o naszych uczuciach.

mgr Beata Burak

6.

Jak kształtować mowę dziecka od najmłodszych lat

mgr Katarzyna Foryś

7.

Bezpieczeństwo w sieci” - czy twoje dziecko jest uzależnione od internetu

mgr Izabella Mikulska

8.

Maj

Tam gdzie wzrok, słuch i węch to nie wszystko – poznajemy zmysł równowagi i czucie głębokie”

mgr Sylwia Wardakas

rok szkolny 2022/2023

W dniu 20.10.2022r odbyły się warsztaty dla Rodziców p.t. " Jak pracować z dzieckiem w domu?", które prowadziła Pani Dyrektor Sylwia Wardakas. Spotkanie miało na celu zainspirowanie Rodziców do ciekawego i twórczego spędzania czasu wolnego ze swoimi pociechami bazując na elementach metody Marii Montessori. Serdecznie dziękujemy wszystkim obecnym za ogrom pozytywnej energii, miłej atmosfery oraz za aktywny udział w spotkaniu z cyklu Akademia Rodzica.

W dniu 24.11.2022r w naszym przedszkolu odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Akademii Rodzica. Spotkanie poprowadziła Pani Dyrektor Sylwia Wardakas terapeuta integracji sensorycznej oraz terapeuta jedzenia Pani Magdalena Madejczyk. Rodzice zostali zapoznani z różnymi rodzajami zaburzeń jedzenia, które występują u dzieci w wieku przedszkolnym oraz poznali strategie radzenia sobie z nimi.