Trening Umiejętności Społecznych

Co to jest TUS ?

Trening Umiejętności Społecznych (TUS) - przewidziany jest dla dzieci wykazujących dysfunkcje w obszarze funkcjonowania w środowisku społecznym. Trudności te mogą objawiać się w różnych sferach: niektórym dzieciom trudno dostosować się do panujących zasad, inne często wdają się w konflikty, jeszcze inne są nieśmiałe, przeżywają silne napięcie w sytuacjach, w których mają się wypowiedzieć na forum grupy, mają niskie poczucie własnej wartości.

Na czym polega ?

Podczas zajęć terapii grupowej, dzieci uczą się nawiązywania i utrzymywania kontaktów z rówieśnikami, ustalania i respektowania zasad panujących w grupie, umiejętności wyrażania własnego zdania, rozwiązywania konfliktów. Dziecko poznaje swoje mocne i słabe strony, buduje poczucie własnej wartości.

Dla kogo ?

Wskazaniem do terapii są dzieci mające trudności w kontaktach społecznych: zespół Aspergera, ADHD, autyzm wysokofunkcjonujący, zaburzenia zachowania, zaburzenia więzi, trudności z radzeniem sobie z emocjami. Jest również skuteczny dla dzieci nieśmiałych, wycofanych, reagujących lękiem, a także mających trudności z nawiązywaniem i utrzymywaniem relacji zarówno z rówieśnikami, jaki i dorosłymi, przestrzeganiem norm społecznych, adaptacją do nowych sytuacji.

Cel :

Zajęcia mają na celu poprawę funkcjonowania w sytuacjach społecznych poprzez zmianę zachowań nieakceptowanych na pożądane i akceptowane społecznie. Sesje treningowe będą prowadzone w sposób atrakcyjny dla dzieci z połączeniem dobrej zabawy z nauką niezbędnych w życiu każdego człowieka umiejętności.