Maria Montessori

Maria Montessori urodziła się 31 sierpnia 1870 r.

w Chiaravalle, a zmarła 6 maja 1952 r.

w Noordwijk aan Zee w Holandii.

Była pierwszą we Włoszech, kobietą - lekarzem.

Po uzyskaniu doktoratu z psychiatrii oddała się pracy             pedagogicznej.

Istota pedagogiki Marii Montessori polega na  stwierdzeniu, że każde dziecko jest inne i powinno     rozwijać się według stworzonych  przez siebie   indywidualnych planów rozwojowych.

W planach tych zapisane są jego  możliwości, kompetencje i umiejętności,  umożliwiające mu naukę samodzielną i efektywniejszą.

Maria Montessori była prekursorką nowoczesnej pedagogiki,w której najważniejsze miejsce  zajmuje dziecko. Podstawową formą jest tu  zabawa i indywidualne zdobywanie doświadczeń przez dziecko.

Pozwala na zorganizowanie przejścia   od zabaw dziecięcych do elementów pracy. Opiera się na tym, co interesuje dziecko, pobudza jego ciekawość,sprzyja jego uniesieniom i sprawia mu satysfakcję,a tym samym prowadzi do sukcesu.

Maria Montessori była również aktywnym członkiem Międzynarodowej Ligi dla Wychowania Dzieci Niepełnosprawnych.

Pracując w/g założeń swojej metody z tymi dziećmi, osiągnęła lepsze wyniki nauczania niż inni nauczyciele w szkołach tradycyjnych.

Pierwsze Przedszkole - tzw. Casa dei Bambini - Montessori utworzyła w Rzymie w 1907 roku.

Jej metodyka nauczania oraz idee wychowania szybko się upowszechniły w wielu krajach i są popularne do dziś.

Za wybitne osiągnięcia pedagogiczne i przesłania humanistyczne, zawarte w ideach swojej metody wychowawczej Maria Montessori była wyróżniana tytułami Doktora Honoris Causa.

Na Uniwersytecie w Sorbonie otrzymała Krzyż Legii Honorowej. Była wielokrotnie nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla.