Projekt "Kreatywne spotkania z rodzicami"

Projekt edukacyjny - „Kreatywne spotkania z rodzicami – Czytajmy naszym dzieciom, bawmy się z nimi”.

Istota projektu :

*Zachęcanie rodziców do wspólnego czytania książek, organizowania wspólnej zabawy oraz dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem z dziećmi podczas wspólnie organizowanych zajęć.

*Rodzic jako kreator oraz ekspert wprowadzający w świat wartości i wspólnej zabawy.

Cele ogólne :

- Kształtowanie zainteresowań czytelniczych.

- Poznawanie utworów literatury dziecięcej ( opowiadań, wierszy, bajek, baśni , legend) z jednoczesnym ukazaniem roli książki w życiu człowieka.

- Ukazanie właściwego kontaktu z książką poprzez wzór osób dorosłych.

- Pozyskiwanie i wykorzystanie pomysłów rodziców w pracy przedszkola.

- Wzbogacanie rodziców o nowe doświadczenia w kontaktach ze swoim dzieckiem, możliwość poznania przyjaciół dziecka i ich rodzin.

- Integrowanie dzieci, rodziców i nauczycieli.

Cele szczegółowe :

- Wprowadzenie dzieci w świat literatury.

- Zachęcanie rodziców do systematycznego i głośnego czytania dzieciom.

- Zachęcanie dzieci do samodzielnego korzystania z książek ze zwróceniem uwagi na właściwe obchodzenie się z nimi.

- Kształtowania nawyku słuchania i opowiadania.

- Wzbogacanie słownictwa dzieci.

-Stwarzanie sytuacji edukacyjnych sprzyjających budowaniu zainteresowania dziecka.

- Wzbogacanie relacji dzieci z rodzicami.

- Dostarczanie dzieciom nowych przeżyć.

- Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci porozumiewania się z dorosłymi.

Planowane efekty :

1. Autorefleksja rodziców na temat czytania dzieciom.

2. Podniesienie kultury czytelniczej ( książka staje się alternatywna formą spędzenia wolnego czasu).

3. Redukowanie lęku, agresji i zaburzeń emocjonalnych.

4. Wzbogacenie wiedzy, poprawa koncentracji, wydłużenie się przedziału uwagi.

5. Większe zaangażowanie rodziców w działania przedszkola.

6. Współdecydowanie rodziców w sprawach przedszkola i uczestniczenie w podejmowanych działaniach – rodzice partnerami przedszkola.

Metody i formy realizacji :

1.Co tygodniowe zaproszenie rodzica do przeczytania w przedszkolu wybranej pozycji książkowej.

2.Zorganizowanie kącika wymiany książek z biblioteczki domowej dzieci.

3.Wymiana pozycjami książkowymi z biblioteczki domowej pomiędzy dziećmi i wspólne czytanie z dzieckiem pożyczonej książki w domu.

4.Zachęcenie do zaprezentowania przez rodziców swojego zawodu lub umożliwienie prezentacji innych zawodów swoich znajomych, członków rodziny itp.

5.Pomoc w organizowaniu ciekawych wycieczek,wyjść, spotkań.

6. Inicjowanie ciekawych zabaw i zaprezentowanie ich w przedszkolu ( mogą to być zabawy z dzieciństwa, zabawy naszej babci lub dziadka), zabawy sportowe lub pomoc w organizacji zawodów, rozgrywek sportowych.

7. Angażowanie rodziców do realizacji różnych projektów, działań dydaktycznych, imprez organizowanych w przedszkolu.

8. Zachęcenie rodziców do inicjowania własnych pomysłów na uatrakcyjnienie pobytu dziecka w przedszkolu.