Wychowanie kosmiczne.

Dział wychowania kosmicznego obejmuje wiedzę z zakresu geografii, biologii i historii. Mimo że informacje zgromadzone w tym dziele są różnorodne, dzieci potrafią je przyjąć i zrozumieć bez większych trudności. Dzieje się tak za sprawą montessoriańskiego materiału rozwojowego, który w przypadku działu wychowania kosmicznego jest bardzo rozbudowany. Oprócz materiału podstawowego, dział ten wyposażony jest w materiał rozszerzający wykonany przez nauczycieli. Pozwala on dzieciom utrwalić zdobytą już wiedzę oraz poznawać nowe informacje. Ułatwia także nauczycielom tłumaczenie wielu zjawisk i przybliżanie wiedzy. W każdej sali dużo miejsca zajmuje materiał przyrodniczy: muszle, szyszki, kamienie, pestki owoców, kora drzew, ziarna zbóż. Często służy dzieciom do układania kompozycji i mandal.
W dziale tym szczególnie istotny jest dostęp do tzw. konkretów umożliwiających lepsze zrozumienie poznawanych treści, które są często dla dzieci abstrakcyjne i trudne do wyobrażenia. Dlatego też pomoce w tym dziale to zazwyczaj zdjęcia, sylwety, obrazki, figurki, materiał przyrodniczy, miniaturowe przedmioty służące do manipulowania.
Praca z materiałem wychowania kosmicznego daje dzieciom możliwość odkrywania bogactwa życia w świecie natury i kultury, czyli wytworzonym przez człowieka. W codziennych działaniach uświadamiamy dzieciom konieczność poszanowania świata roślin i zwierząt oraz harmonijnego współżycia człowieka z przyrodą.