Dobre praktyki w naszym przedszkolu

DOBRE PRAKTYKI

Tytuł: „Wspólne poranki”

Cel działania:

1. Budowanie prawidłowych relacji między dziećmi podczas zabawy oraz integracja grupy w atmosferze wzajemnego zaufania i poczucia bezpieczeństwa.

2. Dostarczanie pozytywnych doświadczeń w kontakcie z innymi dziećmi,

3. Uczenie dostrzegania innej osoby podczas aktywności.

Opis działania:

„Wspólne poranki” to cykl spotkań dzieci z grupy „Motylki” z dziećmi z grupy „Poziomki”. Spotkania mają na celu integrację dzieci zdrowych z niepełnosprawnymi. W procesie integracji dzieci uczą się wzajemnej tolerancji, szacunku dla każdego człowieka, gotowości udzielania pomocy. Wykształcone postawy i przekonania w przedszkolu poprzez wspólne codzienne przeżycia, zabawę i współdziałanie będą stanowiły istotną podstawę późniejszego współżycia społecznego.

Efekty:

Propagowanie idei integracji.

Ukształtowanie u dzieci postaw tolerancji, akceptacji, wrażliwości i gotowości służenia pomocą.

Umiejętność współdziałania w grupie.

Budowanie solidarności między dziećmi o specjalnych potrzebach a ich rówieśnikami.

Rady i przestrogi:

Zapoznanie dzieci zdrowych z możliwymi zachowaniami dzieci niepełnosprawnych.

Organizacja zajęć uwzględniająca stopień zainteresowania dzieci i możliwości uczestniczenia w nich dzieci niepełnosprawnych z uwzględnieniem ich deficytów.

Sposoby upowszechniania:

Informowanie rodziców o prowadzonych zajęciach.

Umieszczanie zdjęć z zajęć na stronie internetowej przedszkola i facebbook.

Tytuł: „Warzywniak”

Cel działania: propagowanie zdrowego stylu życia u dzieci poprzez samodzielną działalność – sadzenie warzyw i ziół oraz dbanie o nie.

Krótki opis działania: każda grupa w przedszkolu ma swój warzywniak w ogrodzie przedszkolnym, w którym sadzi, podlewa i pielęgnuje wybrane przez dzieci warzywa i zioła

Efekty: dzieci wiedzą jak dbać o rośliny, które sadzą w warzywniaku. Zbierają je i spożywają w czasie posiłków w przedszkolu – samodzielnie komponują zdrowe kanapki. Obserwują rośliny od momentu zasadzenia do czasu zbioru i wykonują podstawowe prace pielęgnacyjne.

Rady i przestrogi: wybieramy warzywa, na które dzieci nie są uczulone, nie stosujemy sztucznych nawozów czy oprysków.

Sposoby upowszechnienia: Każda grupa przedszkolna dostała swój warzywniak, o który dba. Dzieci codziennie obserwują i wykonują prace ogrodnicze. Dzielą się obserwacjami ze swoimi rodzicami i rodzeństwem, pokazują efekty swojej pracy. Zachęcają rodziców do hodowania roślin w domu i robienia z nich zdrowych kanapek. Informacje z realizacji tematu i zdjęcia znajdują się na stronie internetowej przedszkola i facebooku.

Tytuł: „Zdrowe stopy”

Cel działania: Promowanie zdrowego stylu życia. Wykształcenie prawidłowego wysklepienia stopy u dzieci i zachęcenie do aktywnego spędzania wolnego czasu.

Krótki opis działania: W przedszkolu w ramach ćwiczeń porannych nauczyciele prowadzą z dziećmi gry i zabawy ruchowe zapobiegające powstaniu płaskostopia lub jego likwidacji.

Efekty:Dzieci ćwiczą dwa razy w tygodniu swoje stopy. Wiedzą jak o nie zadbać, aby były zdrowe i służyły im na długie lata.

Rady i przestrogi:Wprowadzamy różne pomoce i zmieniamy ćwiczenia tak, aby dzieci się nie nudziły. Dobieramy stopień trudności ćwiczeń do możliwości danej grupy wiekowej tak, aby dzieci odnosiły sukces.

Sposoby upowszechnienia:

Nauczyciele zostali przeszkoleni przez fizjoterapeutę, który nauczył ich prawidłowej metodyki wykonywania ćwiczeń, Każdy nauczyciel prowadzi zajęcia w swojej grupie. Tam gdzie zachodzi taka potrzeba (przy istniejącym już płaskostopiu) rodzic dostaje zestaw ćwiczeń do domu, aby ćwiczyć częściej z dzieckiem. Rodzice oglądają postępy swoich dzieci na stronie internetowej przedszkolu i facebooku