Innowacja pedagogiczno - metodyczna ,,Poznaję litery poprzez zmysły, wrażenia i zabawę"

Innowacja pedagogiczno – metodyczna

„Poznaję litery poprzez zmysły, wrażenia i zabawę”

prowadzona

w Przedszkolu nr 10 w Nysie

Charakterystyka innowacji:

Innowacja pedagogiczno – metodyczna opracowana została na podstawie publikacji

Spółgłoski do przytulania. Poznawanie liter przez zmysły, wrażenia i zabawę. Polega na nowatorskim wprowadzaniu 17 spółgłosek, których dziecko uczy się poprzez skojarzenia, zmysły, wrażenia oraz zabawę.

Ćwiczenia wprowadzające każdą spółgłoskę oparte są na metodzie polisensorycznej, pozwalającej na głębsze, wielozmysłowe zaangażowanie dziecka w proces uczenia. Innowacja odpowiada na potrzeby dzieci uczących się w sposób wzrokowy, słuchowy i kinestetyczny. Wprowadzenia każdej spółgłoski opiera się na scenariuszu. Ponadto podczas wprowadzania liter dodatkowo rozwijane są u dzieci umiejętności takie jak percepcja wzrokowa, słuchowa, pamięć , wzrokowa i ruchowa, koordynacja wzrokowo – ruchowa i słuchowa, motoryka mała i orientacja przestrzenna. Uczenie się poprzez angażowanie wielu zmysłów przynosi trwalsze efekty oraz jest bardziej zajmujące.

Adresaci: Adresatami innowacji są dzieci przedszkolne w poszczególnych grupach wiekowych

Termin realizacji: Od 1 września 2023 roku do 30 czerwca 2024 roku

Miejsce realizacji: Przedszkole nr 10 w Nysie

Cel ogólny:

Dziecko potrafi wskazać/ nazwać wybraną spółgłoskę

Program innowacji zakłada, że dzieci :

Chętniej będą uczyły się nowych umiejętności również od dzieci  z większą wiedzą poprzez naśladownictwo, a tym samym będą bardziej samodzielne. Poprzez aktywny udział  w zajęciach ugruntują swoją wiedzę. Wzrost samodzielności i kreatywności.

Pomoce dydaktyczne:

Publikacja Spółgłoski do przytulania. Poznawanie liter przez zmysły, wrażenia i zabawę. - Karty pracy. Pomoce własne.

Bibliografia:

Spółgłoski do przytulania. Poznawanie liter przez zmysły, wrażenia i zabawę. – Agata Duraj, Dominika Małecka – Buźniak

Opracowała:

Małgorzata Matyja