Edukacja matematyczna.

Praktyczne doświadczanie i porównywanie wielkości, objętości, wymiarów przedmiotów, ułatwia poznanie podstawowych reguł matematycznych, chociaż dzieci często nie mają świadomości tego zjawiska.

Urozmaicony montessoriański materiał rozwojowy i inne pomoce dydaktyczne zgromadzone w tym dziale umożliwiają dzieciom klasyfikowanie, porównywanie, poznanie cyfr, systemu dziesiętnego, figur geometrycznych, naukę sprawnego liczenia oraz dokonywania prostych operacji matematycznych.

W zakres edukacji matematycznej wchodza pomoce :

LICZENIE W ZAKRESIE 0 - 10 :

- czerwono - niebieskie beleczki,

- cyfry szorstki i gładkie,

- wrzecionka do przeliczania,

- czerwone kółeczka,

- kolorowe perełki.

WPROWADZENIE DO SYSTEMU DZIESIĘTNEGO :

- złote perełki,

- karty liczbowe.

LICZENIE :

- tablice Seguina,

- łańcuch z perełek ze strzałkami.

LICZENIE W ZAKRESIE 0 - 10

* Czerwono - niebieskie beleczki

Cel : przyswajanie pojecia liczb od 1 - 10

* Cyfry szorstkie

Cel : skojarzenie nazw i symboli cyfr od 0 - 9 : ćwiczenia przygotowawcze do pisowni cyfr.

* Wrzecionka do przeliczania

Cel : poznawanie zbioru liczb od 1 do 9 rozłożonego na jedności, wprowadzenie pojęcia liczby 0,

nauka kolejności cyfr od 0 do 9, przyporządkowanie konkretu (wrzeciona) do symbolu cyfry

*Kolorowe perełki

Cel : (utrwalenie wiadomości na temat liczby)-liczenie od 1 do 10, rozkład na jedności, pojęcia: „parzysty – nieparzysty”, dodawanie i odejmowanie

*Biedronka ( materiał wykonany przez nauczyciela)

Cel : liczenie od 1 - 9

LICZENIE

* Tablice seguina

Cel :  kształtowanie umiejętności liczenia od 11 do 19 i poznanie symboli liczb od 11 do 19;