Materiał praktycznych ćwiczeń dnia codziennego

Ćwiczenia praktycznego dnia służą wspieraniu dziecka w nauce samodzielności i niezależności.
Pedagogika Montessori oferuje wiele ćwiczeń, pomagających w nabywaniu praktycznych umiejętności. Mają one związek z pielęgnacją własnej osoby, otoczenia, wzmacnianiem więzi społecznych .
Wiele czynności, które dziecko wykonuje w ramach ćwiczeń praktycznego dnia, dotyczy higieny i samoobsługi, np. mycie rąk, twarzy, zębów, dbałość o wygląd zewnętrzny, zachowanie w toalecie, właściwe zachowanie się przy stole, nakrywanie i sprzątanie po posiłkach, samodzielne ubieranie się i rozbieranie. Rezultatem usamodzielnienia się jest zaradność, czyli umiejętność wykonywania czynności bez pomocy dorosłych.
Rozwijaniu samodzielności i odpowiedzialności służą również dyżury, jakie dzieci pełnią w przedszkolu. W każdej grupie co tydzień wybierani są nowi dyżurni, którzy dbają o porządek w poszczególnych kącikach w sali, w łazience, podczas posiłków, itp. Dyżur jest swego rodzaju nagrodą, która rozwija również poczucie własnej wartości i pozwala poczuć się kimś ważnym i odpowiedzialnym.
Do tej grupy ćwiczeń należą też lekcje ciszy. Inspirują one do skupienia uwagi, koncentracji i utrzymania koordynacji ruchów. Ćwiczenia dostosowujemy do potrzeb grupy i samopoczucia dzieci w danym dniu. Wśród ćwiczeń ciszy wyróżniamy: chodzenie po linii, okręgu, elipsie, bogaty wybór ćwiczeń opartych na zmysłach oraz ćwiczenia w „szukaniu drogi do środka”.

Istotę ćwiczeń praktycznego dnia dobrze ilustruje myśl Marii Montessori „Pomóż mi, żebym mógł zrobić to sam”. Praca z tym materiałem w sposób konkretny i jasny pokazuje rezultaty podejmowanych przez dzieci działań. Należy jednak pamiętać, że w zdobywaniu samodzielności dziecka dorośli powinni pomagać, a nie wyręczać.

Do praktycznych ćwiczeń dnia codziennego należą pomoce :
• ramki do zawiązywania , zapinania itp.
• serwety do składania,
• różne naczynia do przelewania wody,
• zestaw do czyszczenia np. szyb, metalu, butów,
• przedmioty do pielęgnacji ciętych kwiatów,
• małe miotełki, szufelki, ściereczki,
• materiał do przesypywania (np. piasek, ryż),
• materiał do przekładania przy użyciu różnych narzędzi (szklane kulki, koraliki, guziki, materiał przyrodniczy).

Ramki do wiązania i zapinania - praca indywidualna

cel:

- nauka różnego rodzaju zapinania i wiązania
- ćwiczenie samodzielności
- rozwijanie sprawności motorycznych

Przelewanie wody - praca indywidualna

- koordynacja ruchów
- zamiłowanie do porządku i czystości

Składanie serwet - praca indywidualna

- rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej
- przygotowanie do geometrii

Lekcja ciszy - chodzenie po elipsie