Informuję, iż z dniem 01.05.2024 r. dzienna stawka żywieniowa

wzrośnie o 2 zł i będzie wynosić 12 zł

NASZE POSIŁKI

Śniadania dla naszych Dzieci podajemy w formie szwedzkiego stołu.

Woda do picia na życzenie dziecka dostępna jest przez cały dzień.

Na życzenie dziecka podajemy dokładki posiłków.

Śniadanie

I danie- zupa

II danie +deser

6.05.2024

Pieczywo pszenno-żytnie, wieloziarniste (1) z masłem (6 ) twarożek z avocado, szczypiorkiem, rzodkiewką na jogurcie naturalnym - wyrób własny, rukola, ogórek, pomidor malinowy, suszona żurawina

woda niegazowana, herbata owocowa

Jarzynowa z brukselką, ryżem parabolicznym na wywarze warzywnym(8) zabielana śmietaną 12% (6)

Racuchy (1,2,6) z owocami (winogron, pomarańcza) kalarepa

dieta: ryż brązowy

woda z cytryną i miętą

7.05.2024

Owsianka (1) na mleku z bananem, suszona morelą, nasiona chia, dieta: płatki bezglutenowe z mlekiem roślinnym, 1/2 bułeczki z masłem (6) sałata, rzodkiewka, ogórek świeży, pestki słonecznika

woda niegazowana, herbata z wanilią i pomarańczą

Rosołkowa z kluseczkami na wywarze drobiowo (udka) warzywnym(8)

Filet drobiowy na parze, kasza gryczana (1) kapusta czerwona, szczypiorek, żurawina, oliwa

kompot jabłkowy

Tęczowa galaretka w kostkę z borówkami

8.05.2024

Pieczywo pszenno-żytnie, graham z masłem (6 ) pasztecik z warzywami-wyrób własny, ogórek kiszony, pomidor malinowy, avocado, rzodkiewka, pomarańcza

woda niegazowana, kakao naturalne na mleku(6), dieta: mleko roślinne

Ogórkowa na wywarze mięsno (szynka b/k) warzywnym (8)zabielana śmietaną 12% (6)

Fishburger (1,3) sandacz, sałata strzępiasta, sos jogurtowo-hamburgerowy(6) pomidorki koktajlowe.

Świeżo wyciskany sok z jabłek, selera naciowego(8), papaji, cytryny

9.05.2024

Pieczywo pszenno-żytnie z masłem (6) szynka, rogalik z dżemem, rukola, pomidor malinowy, avocado, papryka żółta, jabłko

woda niegazowana, mleko z miodem

Krem szczawiowy ze szczypiorkiem na wywarze warzywnym (8) zabielana śmietaną 12% (6), jajko(2), grzanki (1)

Pieczony kotlecik z polędwiczki wieprzowej (1,2), kasza bulgur, lekko chrupiąca surówka z pora, marchewki, jabłka, gruszki, czerwonej cebuli z dodatkiem soku z cytryny oraz sosu jogurtowo- majonezowo-musztardowo (6)

woda niegazowana / koktajl porzeczkowy na maślance(6)

10.05.2024

Pieczywo pszenno-żytnie z masłem (6), paróweczka z szynki (100% mięsa) roszponka, rzodkiewka, ser mozzarella (6), burak gotowany, borówka

woda niegazowana, kawa zbożowa z mlekiem(1,6) dieta: mleko roślinne

Drobiowo-pieczarkowa na wywarze drobiowo(filet drobiowy) warzywnym (8) z dodatkiem serka i śmietanki(6)

Makaron świderek włoski  (1durum) ze świeżym szpinakiem, czosnkiem, tuńczykiem, pomidorkami koktajlowymi, posypany prażonymi płatkami migdałowymi.

Świeżo wyciskany sok z jabłek, jarmużu, mango, cytryny

U dzieci z nietolerancją pokarmową na białka mleka krowiego, gluten zastępujemy produktami roślinnymi oraz produktami bezglutenowymi. Alergeny wyróżnione zostały na jadłospisie pogrubioną czcionką.

Od 1.05.2024 stawka dzienna za wyżywienie wynosi 12 zł.

Alergeny występujące w posiłkach:

1. Zboża zawierające gluten (tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, pszenica orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe) oraz produkty pochodne.

2. Jaja i produkty pochodne.

3. Ryby i produkty pochodne.

4. Orzeszki ziemne (orzeszki arachidowe) i produkty pochodne.

5. Soja i produkty pochodne.

6. Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą).

7. Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzechy pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzech pistacjowy, orzechy makadamia, orzechy Queensland a także produkty pochodne.

8. Seler i produkty pochodne.

9. Gorczyca i produkty pochodne.

10. Nasiona sezamu i produkty pochodne.

11. Dwutlenek siarki i siarczyny w stężeniach powyżej 10 mg/kg lub 10 mg/l w przeliczeniu na SO2.

12. Skorupiaki, Łubin, Mięczaki produkty pochodne

Odpowiednia wartość energetyczna

Zapotrzebowanie na energię dla dziecka w wieku od 1 do 3 lat wynosi 1000 kcal. W wieku od 4 do 6 lat dieta każdego dnia musi dostarczyć ok.1400 kcal.

Śniadanie powinno stanowić 25% wartości energetycznej diety.  Zatem dla dziecka  w wieku przedszkolnym przeciętne śniadanie powinno dostarczyć między 250 a 350 kcal.

Najlepszym źródłem białka są: mleko i jego przetwory, ryby, nasiona roślin strączkowych, jaja oraz mięso. Dziecko w wieku przedszkolnym powinno spożywać 3-4 porcje produktów mlecznych. Jako porcję przyjmuje się 1 szklankę mleka, jogurtu, kefiru.